Krokshallsberget, Borås

Do Good Charity Relay

2026-09-17
17:30
Sport & MotionVärldens Barn
Do Good Charity Relay,

Missa inte höstens happening Do Good Charity Relay! En kort och intensiv tvåmannastafett inne i Krokshallsberget mitt i stan. Tanken är att skapa en kul upplevelse för löpare med live-DJ (@bakfickanboras ), ljus och tight racing. Men framför allt att samla in så mycket pengar som möjligt till Världens Barn eftersom 100 % av lagavgifterna går direkt till insamlingen.

@sauconysverige finns på plats med snabba skor för dig som vill testa deras senaste modell under loppet.

Efter målgång styr vi upp en after run för de som vill och fortsätter kvällen tillsammans. Mer info framåt!

Det här vill ni inte missa!

Samling: Från 17.30 på @xpulsboras (uppvärmning och bagdrop)
Första start: 18.15

Tävlingsformat
*Stafett med 2 personer per lag
*Cirka 400 meter per löpare
*Klasser: Dam, Herr och Mixed
*Kval- och finalheat

Anmälan
Alla är välkomna att delta, oavsett nivå. Det här är ett communityevent med tävlingskänsla, där fokus ligger på upplevelse och välgörenhet.

Anmälningsavgift: 300 kr per lag där hela avgiften går till Borås för Världens Barn.
Föranmälan krävs och sker via Venga. Antalet lag är begränsat till 35 st och först till kvarn gäller.

Deltagande sker på egen risk och arrangören förbehåller sig rätten att justera upplägget vid behov för att säkerställa ett tryggt och väl genomfört evenemang.

Information

Krokshallsberget, 503 38 Borås

Anmäl ditt lag här

Liknande evenemang

Loading...